Jak prać czarne ubrania, by nie traciły koloru?

redakcja | 29.05.2021 15:05

Czarne ubranie to elegancja, styl i ponadczasowość. Czarne ubrania mają też jednak tendencję do płowienia i obierania się jasnymi paprochami. Przeczytaj jak prać czarne ubrania, żeby zachowały swoją świetność i klasę na dłużej. Nie ma nic gorszego niż chodzenie wypłowiałej czarnej sukience, a jeszcze gorzej jest jak jedna część naszej garderoby ma nasycone kolory, a druga jest wypłowiałą czernią. 

Kobiety w czarnych ubraniach, ilustracja do artykułu o praniu czarnych ubrań
Kobiety w czarnych ubraniach, ilustracja do artykułu o praniu czarnych ubrań | autor zdjęcia Sonyachny

Jeżeli lubisz czarne ubrania, znajdziesz je w zaznaczonej naszej kategorii.

Wysoka temperatura szkodzi czarnym ubraniom 

Wysoką temperaturę powinniśmy zachować do wygotowywania białych ręczników lub białych ubrań, których producent na to pozwala (czytaj to co jest na metce). Dla koloru czarnego maksymalna temperatura prania to 40 stopni, chociaż bardzo często producenci ją jeszcze bardziej ograniczają. Sprawdzaj obowiązkowo metkę na ubraniu. 

Im krócej pierzemy czarne ubrania, tym lepiej

Wybierz jak najkrótszy cykl prania, żeby ograniczyć działanie wody i detergentów na barwnik. Tak samo im rzadziej pierzecie czarne ubrania, tym lepiej. Pierz czarne ubrania jak najrzadziej. 

W czym prać czarne ubrania?

Proszki w niskich temperaturach zostawiają białe ślady na czarnych ubraniach, dlatego staraj się wybierać płyny do prania lub kapsułki z żelem. Obowiązkowo wybieraj specjalne płyny do czarnych materiałów. Musisz pamiętać, żeby nie prać czarnych ubrań z innymi kolorami, to nie chodzi tylko o to, żebyś nie prał białych z czarnymi, kolorowe ubrania zostawią na Twoich czarnych ubraniach kolorowe włókna.

Żeby ustrzec się przed obieraniem czarnych ubrań włóknami, których w pralce zostaje bardzo dużo, pierz swoje czarne ubrania odwrócone na lewą stronę. 

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu